4 Ekim 2011 Salı

İkiz Bebek Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkiz Bebek Büyütürken Nelere Dikkat EdinmeliGünümüzde Binlerce aile çocuk özlemiyle yanıp tutuşurken ikiz bebeği olacağını öğrenen ebeveynler, sevinçle birlikte endişeyi de yaşıyor. Aynı anda iki çocuğun bakımını üstlenmek, omuzlarda ağır bir yük oluşturuyor. Bu durum kısa süreli endişelere sebep olsa da uzun dönemde aşılıyor. İkizleri olan aykut ve sibel sayar çifti de bir çocuk yetiştirmenin, iki çocukla hiç bir şekilde mukayese edilemeyeceğine dikkat çekiyor. Çift ” ikiz büyütmenin daha önce üç çocuk büyütmekten daha zor.” olduğunu söylüyorlar. Sayar çifti kimsenin dışardan bakıp da düşünemeyeceği zorluklarla ilgili şu anılarını anlatıyor.
Hamilelik sırasında annenin yükü iki kat arttığı için hareketlerinin de kısıtlandığını, ikizler genellikle prematüre doğduğu için de ayrı bir sıkıntı çektiklerini anlattı. İkizlerin 7,5 aylık doğduğunu ve küvezde 1 gün kaldığını, bunun da kendilerini yıprattığını ifade eden çift. Bizim asıl maceramız eve geldikten sonra başladı. İkizlerle baş başa kalınca, nasıl bir işin içine girdiğimizi anladık. Özellikle geceleri 2′şer saat arayla nöbetleşe uyuduk. Biri uyanınca diğerlerini de uyandırıyordu. Onlar uyanınca büyük kızla birlikte 3 kızımızı birden tekrar uyutmaya çalışıyorduk. Gün içinde de durum değişmiyordu. Hasta olmasınlar diye devamlı dua ediyorduk. Büyüdükçe mama ve bezden kurtulduk derken benlikleri geliştikçe başka sıkıntılar çıkmaya başladı. Özellikle kıskançlık duygusunun ön plana çıktığını belirterek şunları söyledi : ” Birbirlerini kıskanmaya başladılar. Ablalarını dışlama ve kendi aralarında rekabet görüldü ve bir çok defa ölçü kaçtı. Mesela arabayla bir yere giderken, biri bir yere baktığında öbürü de görmek istiyor, göremeyince geri dönmek gerekiyor. Büyüyünce de aynı sınıfa ve okula vermek istemiyorsunuz ama getirip götürmek zor olacağından mecbur kalıyorsunuz.
Psikolog Orhan Keskin ise ikiz çocukların en önemli özelliğinin tek yumurta ikiziyse hem fiziki hem de psikolojik açıdan çok benzerlik göstermeleri olduğunu söyledi. Keskin, ” Tek yumurta ikizleri duygu ve düşünce olarak her şeyi aynı paralellikte ve derecede paylaşır. Birinin çektiği aı ve sevinci, diğeri de hissedebiliyor. Ailelerin yetiştirirken ayrımcılık yapmamaları, birini desteklerken diğerini ihmal etmemesi ve sevgisini aynı göstermesi gerekiyor.” dedi. Babanın anneye ciddi manada yardımcı olması gerektiğini çünkü iki çocuğa birden bakmanın çok zor olduğunu belirtti. Çocuklar kesinlikle birbirleriyle kıyaslanmamalı, Tek yumurta ikizleri olsa bile birinin sosyal diğerinin matematiksel zekası öne çıkabiliyor.” şeklinde konuştu.
Bunlara dikkat ediniz.
İsimlerinin ve eşyalarının farklılık içermesini sağlayın.
Okulda aynı sınıfta olmasınlar.
Dolapları ayrı olsun.
Oyuncakları ortak olmasın.
Doğum günlerinde iki pasta alın.
Tek tek alışverişe götürerek kişilik gelişimine katkı sağlayın


saglikcini.com

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popüler Yayınlar

Etiketler

Adet Döneminde Hamile Kalmak Mümkünmü (1) Ağrısız ve Sağlıklı Bir Doğum İçin Yöntemler (1) Akne ve Sivilce İçin Doğal Çözümler Bitkisel Tedaviler (1) Anne Adaylarının Hamilelik Döneminde Yaptırması Gereken Testler (1) Anne ve Hamilelik Kategorisi (1) Ayva Reçeli Nasıl Yapılır Oktay Usta Tarifi Malzemeleri (1) Ben ve Lekeleri Nasıl Yok Edilir - Tedavisi (1) Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır Oktay Usta Tarifi Malzemeleri (1) Cilt Bakımı Kategorisi (1) Cilt Beyazlatma Yöntemleri Bitki Kürleri Tedavileri (1) Cilt Lekelerine Bitkilerle Çözüm Tedavi (1) CymPlus ile Kısırlık Tedavisi (1) Çilek Reçeli Nasıl Yapılır Oktay Usta Tarifi Malzemeleri (1) Hakkımızda (1) Hamile (Gebe) Kalmayı Kolaylaştıran Yöntemler Bilgiler (1) Hamilelikte Beslenme (1) İdrarla Gebelik Hamilelik Testleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler (1) İkiz Bebek Büyütürken Dikkat Edilmesi Gerekenler (1) İletişim (1) İncir Reçeli Nasıl Yapılır Oktay Usta Tarifi Malzemeleri (1) Kadın Cinsel Hastalıkları - Vajinismus Tedavi Teknikleri (1) Kadın Hastalıkları Kategorisi (1) Kadınlarda Adet ve Adet Dönemi (1) Kakao Yağı Neye İyi Gelir (1) Kendi Kendine Kanser Taraması Kanserin Belirtileri (1) Lazer ile Cilt Tedavisi Nasıl Yapılır ve Çeşitleri (1) Pempe Maske Nedir Nasıl Yapılır (1) Portakal Reçeli Nasıl Yapılır Oktay Usta Tarifi Malzemeleri (1) Reçel Tarifleri Kategorisi (1) Reklam Ver (1) Soru Cevap Hattı - Siz Sorun Biz Cevaplayalım Yayınlayalım (1) Suda Doğum Nasıl Yapılır Avantajları - Video izle (1) Tıbbi Sorumluluk (1) Topuk Dikeni Hastalığı ve Tedavisi (1) Vajina Kanseri Nedenleri ve Tedavisi (1) Vajinal Kaşıntı ve Vajinal Akıntı Tedavisi (1) Vişne Reçeli Nasıl Yapılır Oktay Usta Tarifi Malzemeleri (1)

Bu Blogda Ara